تصویر مقاله

سئو وردپرس جامع به صورت گام به گام

تیم تحریریه سئولب | 1401:02:12 08:35:43

بهبود سئو وردپرس برای جذب بازدید بیشتر به سایت شما بسیار مهم است. متأسفانه بیشتر آموزش سئو در وردپرس خیلی فنی و پیچیده است.

وردپرس یکی از CMSهایی است که سئو فرندلی است و برای کسانی که تازه ابتدای کار هستند و خیلی بودجه و اطلاعات درباره سئو ندارند وردپرس میتواند انتخاب خوبی باشد.

اگر به دنبال ایجاد ترافیک در سایت وردپرسی خود هستید ما در این آموزش سئو یک راهنمای جامع سئو وردپرس به صورت مرحله به مرحله به نکاتی ارزشمند در این باره میپردازیم.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

SEO مخفف کلمه Search Engine Optimization است. این یک استراتژی است که توسط دارندگان سایت برای به دست آوردن بازدید بیشتر با رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو استفاده می شود.

بهینه سازی موتور جستجو با گوگل زدن گوگل انجام نمی شود. سئو از طریق ایجاد سایتی است که کد و قالب بندی بهینه داشته باشد و موتورهای جستجو به راحتی بتوانند سایت شما را پیدا کنند.

وقتی افراد در وب موضوعاتی را که درباره آنها محتوا دارید جستجو می کنند، محتوای سئو شده برای موتور جستجو در نتایج جستجو بالاتر ظاهر می شود و افراد بیشتری به سایت خود مراجعه می کنند.

 

سئو چه اهمیتی برای سایت دارد؟

موتور جستجو بزرگترین منبع بازدید برای سایت ها هستند.

گوگل و سایر موتورهای جستجو برای درک و رتبه بندی مناسب صفحات در نتایج جستجو از الگوریتم های پیشرفته استفاده می کنند. با این حال، این الگوریتم ها کامل نیستند - آنها هنوز هم برای درک محتوای شما به کمک شما نیاز دارند.

اگر سئو محتوا را برای مطالب سایتتان انجام نداده باشید، موتورهای جستجو نمی دانند که چگونه آن را رتبه بندی کنند. زمانی که افراد موضوعاتی را که درباره آنها می نویسید جستجو می کنند، سایت شما در نتایج جستجو نشان داده نمی شود و کل آن بازدید را از دست خواهید داد.

این ایده آل همه صاحبان سایت است که که سایتشان سئو فرندلی باشد، به طوری که آنها بتوانند میزان بازدید خود را به حداکثر برسانند.

 

اصول سئو وردپرس

برای سئو سایت به دانش فنی نیاز است اما لازم نیست خیلی در این مورد عمیق شوید. یادگیری چند نکته اساسی در زمینه SEO تکنیکال برای بهینه سازی سایت می تواند به شما در افزایش بازدید سایت کمک کند.

اگر آماده این برای سئو سایت وردپرس؟

قابل مشاهده بود سایت

در تنظیمات وردپرس یک گزینه برای مخفی کردن سایت شما از موتورهای جستجو دارد. هدف از این گزینه این است که قبل از نمایش و عمومی کردن سایت، به شما این امکان را می دهد تا بر روی سایت خود کار کنید.

بنابراین مطمئن شوید که سایت شما در دسترس افراد و قابل ایندکس و کروال برای ربات گوگل است.

به سادگی وارد قسمت مدیریت سایت وردپرس خود شوید و Settings » Reading را مشاهده کنید.

اصول سئو وردپرس

به بخش «Search Engine Visibility» بروید و مطمئن شوید که تیک کادر «Discourage search engines from indexing this site» برداشته شده است.

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات خود بر روی دکمه "Save Changes" کلیک کنید.

استفاده از ساختار URL سئو فرندلی

URL سئو فرندلی حاوی کلمات کلیدی صفحه شما هستندکه به طور واضح محتوای صفحه را توضیح می دهند و به راحتی توسط انسان و موتورهای جستجو خوانده می شوند.

نمونه ای از URLهای سئو فرندلی:

https://www.seolab.ir/blog/سئو-چیست

به این نکته توجه داشته باشید که URL شما خوانایی بالایی داشته باشد و کاربر فقط با مشاهده متن URL بتواند آنچه را در صفحه مشاهده خواهد کرد حدس بزند.

نگاهی به این URLها بی اندازید:

http://example.com/archives/123

https://www.example.com/?p=10467

این URLها هیچ معنایی ندارند چه برای کاربر چه برای گوگل.

در اینجا نحوه بررسی و به روزرسانی ساختار URL سایت وردپرس خود آورده شده است.

به صفحه Settings » Permalinks بروید. گزینه post name را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه "Save Changes" کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

استفاده از ساختار URL سئو فرندلی

توجه: دقت کنید که بعد از تغییر ساختار URL سایت خود ریدایرکت ها به درستی صورت بگیرد تا آدرس قدیمی هر صفحه به آدرس جدید آن ریدایرکت شود زیرا در غیراین صورت شما تمام بک لینک و اشتراک گذاری سوشال خود را از دست خواهید داد. برای این کار راهنمای ریدایرکت 301 سئولب به شما کمک خواهد کرد.

با www یا بدون www

اگر به تازگی سایت خود را ایجاد کرده اید، باید انتخاب کنید که آیا می خواهید از (http://www.example.com) یا (http://example.com) در URL سایت خود استفاده کنید.

موتورهای جستجو این دو سایت را متفاوت باهم در نظر می گیرند، بنابراین این بدان معنی است که شما باید یکی را انتخاب کنید و فقط از آن برای ساختار URL خود استفاده کنید.

می توانید با مراجعه به صفحه Settings » General، گزینه ها را به دلخواه خودتان تنظیم کنید. URLای که مد نظرتان است را در دو قسمت "WordPress Address" و "Site Address" اضافه کنید.

با www یا بدون www

این دو نوع ساختار آدرس سایت هیچ تفاوت و مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

بهترین پلاگین سئو برای وردپرس

یکی از بهترین ویژگی های وردپرس وجود پلاگین برای موارد مختلف است و سئو هم جرو این موارد است. هزاران افزونه SEO WordPress وجود دارد که شاید انتخاب بهترین پلاگین SEO WordPress برای مبتدیان کمی دشوارتر باشد.

بهترین پلاگین سئو برای وردپرس

وقتی صحبت از پلاگین سئو می شود دو گزینه yoast و All in One SEO Pack دو پلاگین معروف و پرطرفدار است.

 هر دوی این پلاگین ها ویژگی مثبتی داردند و خوب هستند.

اضافه کردن سایت مپ به وردپرس

اضافه کردن سایت مپ به وردپرس

سایت مپ یک فایل با قالب بندی خاص است که هر صفحه از سایت شما را لیست می کند. این کار باعث می شود موتورهای جستجو به راحتی بتوانند تمام صفحات سایت شما را پیدا کنند.

درست است که افزودن نقشه سایت باعث افزایش رتبه شما در نتایج جستجو نمی شود، اما به موتورهای جستجو کمک می کند صفحات را به سرعت پیدا و ایندکس کنند. و این به سئو سایت وردپرس شما کمک می کند.

اگر از افزونه Yoast SEO استفاده می کنید، به طور خودکار یک نقشه سایت برای شما ایجاد می کند. برای یافتن نقشه سایت خود، به این URL بروید (به جای example.com نام دامنه خود را قرار دهید):

http://example.com/sitemap_index.xml

در مرحله بعد نحوه ارسال نقشه سایت به گوگل را نشان خواهیم داد.

نصب سرچ کنسول گوگل برای سایت وردپرس

نصب سرچ کنسول گوگل برای سایت وردپرس

با نصب سرچ کنسول گوگل (Google Search Console) در وردپرس شما به مجموعه ای از اطلاعات درک چگونگی نمایش صفحات شما در نتایج جستجو مثل میزان بازدید سایت شما از طریق سرچ ارگانیک، عبارات واقعی جستجوی افراد را برای یافتن وب سایت شما، ارورهای موجود در سایت (صفحات 4XX و 5XX) و تعداد دفعات کلیک صفحات خود دسترسی خواهید داشت.

همه این اطلاعات به شما کمک می کند بفهمید چه چیزهایی در سایت شما کار می کند و چه چیزهایی مفید نیست. سپس می توانید استراتژی محتوای خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید.

معرفی سایت مپ به google search console

هنگامی که Google Search Console را برای سایت خود نصب کردید، از فهرست سمت چپ بر روی Sitemap کلیک کنید و سپس قسمت آخر URL نقشه سایت را جایگذاری کنید.

معرفی سایت مپ به google search console

سرج کنسول اکنون site map شما را بررسی کرده و این به بهبود کروال سایت شما کمک می کند.

زمانی که نقشه سایت خود را با موفقیت اضافه کردید، مدتی زمان می برد برای اینکه شما بتوانید برخی از آمارهای مربوط به نقشه سایت خود را مشاهده کنید. این آمار شامل تعداد پیوندهایی را که در site map شما پیدا کرده است، تعداد صفحات ایندکس شده، نسبت تصاویر و صفحات وب و غیره را به شما نشان می دهد.

بهینه سازی محتوا 

با نصب و فعال سازی پلاگین Yoast این امکان برای شما فراهم می شود تا به صورت دستی تایتل و متادیسکریپشن و اضافه کردن کلمات کلیدی در متن را انجام دهید.

و نکاتی درباره بهینه کردن محتوا و تگ های دیسکریپشن و تایتل و همچنین نکاتی درباره افزایش خوانایی را به شما پیشنهاد می دهد. برای ایجاد عنوان جذاب این بلاگ پست سئولب را به شما پیشنهاد می کنیم.

هنگام نوشتن بلاگ پست، به سادگی به قسمت سئو بروید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

استفاده از yoast برای سئو وردپرس

اگر از خود می پرسید چطور سئو محتوا را برای محتوای صفحات خود انجام دهید، ما در بلاگ پست سئو محتوا به طور کامل این موضوع را پوشش داده این قطعا می تواند راهنمای خوبی باشد برای اینکه اینکه صفحات خود را با کلمه کلیدی مد نظر به صفحه اول نتایج بیاورید.

انجام تحقیق کلمه کلیدی

خیلی از افراد برای اینکه متوجه شوند کاربران به دنبال چه چیزی هستند و چه چیزی را سرچ می کنند شروع به حدس زدن می کنند که طبیعتا این کار تیری در تاریکی است. راه های زیادی وجود دارد برای اینکه بتوانید کوئری هایی که کاربران به دنبال آن هستند را شناسایی کنید.

تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می کند کلماتی را که کاربران برای یافتن محتوا، محصولات و خدمات در صنعت شما جستجو می کنند، کشف کنید.

سپس می توانید از این کلمات و عبارات در سایت خود استفاده کنید تا بازدید بیشتری از جستجو داشته باشید.

تعداد زیادی ابزار تحقیق برای کلمات کلیدی (رایگان و پولی) وجود دارد که می توانید استفاده کنید. بررخی از این ها به شما کمک می کند کلمات کلیدی را کشف کنید و حتی کلمات کلیدی که رقبای شما در آن رتبه دارند را  پیدا کنید.

برای اطلاعات بیشتر، به تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) برای سئو: آموزش جامع برای وب سایت وردپرس خود مراجعه کنید.

 

بهترین روش سئو وردپرس

در ادامه یک سری نکات کلیدی را آورده ایم که در سئو سایت وردپرس شما کمک می کند.

استفاده صحیح از دسته بندی و تگ

استفاده صحیح از دسته بندی و تگ

وردپرس به شما این امکان را می دهد تا بلاگ پست های خود را بر اساس دسته ها و تگ ها مرتب کنید. این امر باعث می شود شما بتوانید محتوای خود را براساس موضوعات مدیریت کنید و همچنین کاربران بتوانند محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند.

دسته ها و برچسب ها همچنین به موتورهای جستجو کمک می کنند تا ساختار سایت و محتوای شما را درک کنند.

اغلب تازه کارها در مورد نحوه استفاده از دسته ها و برچسب ها گیج می شوند. در ادامه به استفاده درست از دسته بندی و برچسب ها پرداخته ایم.

دسته ها برای گروه بندی گسترده پست های شما در نظر گرفته شده اند. اگر بلاگ شما یک کتاب بود، دسته ها سرفصل های اون کتاب خواهند بود.

به عنوان مثال، در یک وبلاگ شخصی می توانید دسته هایی مانند موسیقی، غذا، مسافرت و غیره داشته باشید دسته ها سلسله مراتبی هستند، بنابراین می توانید ساب کتگوری هم به آنها اضافه کنید.

برچسب ها کلمات کلیدی خاص تری هستند که محتوای یک پست را توصیف می کنند. به عنوان مثال، یک بلاگ پست در دسته بندی غذا می تواند دارای برچسب هایی مانند سالاد، صبحانه، پنکیک و غیره باشد. این موارد را به عنوان بخش های مختلف یک کتاب درسی در نظر بگیرید.

ایجاد لینک سازی داخلی

موتورهای جستجو به هر صفحه در سایت شما امتیاز می دهند (page authority). طریقه این امتیازدهی به درستی مشخص نیست تا کسی نتواند آن را دستکار کند. با این حال، رایج ترین فاکتورها در ایجاد اتوریتی بالا لینک ها هستند.

به همین دلیل است که شما از سایر پست ها و صفحات بلاگ خود به مطالب خود لینک داخلی ایجاد می کنید.

این عادت را در خود ایجاد کنید تا بعد از انتشار هر بلاگ پست حداقل 3 لینک در آن قرار دهید.

این به شما کمک می کند بازدید از صفحه خود را افزایش دهید، مدت زمان حصور کاربر در سایت را افزایش دهید و در نهایت به سئو سایت خود کمک کنید.

بخش کامنت سایت وردپرس را بهینه کنید.

بخش کامنت سایت وردپرس را بهینه کنید.

نظرات می تواند یه اهرم برای ایجاد تعامل قوی کاربران با سایت باشد. تعامل کاربران به معنای پیوند بیشتر به سایت شما، بازدید بیشتر و بهبود سئو است.

با این حال، باید مطمئن شوید که نظرات شما واقعی و طبیعی هستند و اسپم نیستند. ایجاد کامنت اسپم همراه با لیتک های مخرب است که می تواند بر روی رتبه بندی کلمات کلیدی شما تأثیر بگذارد.

 Akismet پلاگین ضد اسپم است که می توانید در ساتی وردپرسی خود استفاده کنید.

اگر پست های بلاگ شما نظرات واقعی و بدون اسپم دارد ، باید به خاطر ساخت چنین سایتی جذاب، به خودتان تبریک بگویید!

در صورتی که تعداد کامنت های سایت شما زیاد باشد میتواند به سرعت لود سایت آسیب برند. برای اینکه بتوانید هم از مزیت های کامنت در بلاگ پست های خود بهره ببرید هم به سرعت سایت شما آسیب نزند می توانید صفحاتی که کامنت زیادی دارند را برایشان pagination قرار هید.

قابلیت نوفالو برای لینک های خارجی 

همانطور که در بالا ذکر شد، لینکها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا تصمیم بگیرند که کدام صفحات مهم هستند. وقتی به یک سایت لینک می دهید، مقداری از ارزش و یا اتوریتی صفحه خود را به آن سایتی که به آن لینک داده اید منتقل می شود. این به "link juice" معروف است.

برای رتبه خوب در نتایج، باید مطمين شوید بیش از آنکه اعتبار به سایتی دهید، link juice را از سایت های دیگر دریافت می کنید.

افزودن ویژگی "nofollow" به لینک های خارجی (لینک به سایت هایی که متعلق به شما نیست) به موتورهای جستجو نشان می دهد که این پیوندها را دنبال نکنند. این به شما کمک می کند link juice را ذخیره کنید.

یک لینک خارجی معمولی در HTML به این شکل است:

Example Website

یک لینک خارجی با ویژگی nofollow به این شکل است:

Example Website

به طور پیش فرض، وردپرس گزینه ای برای ایجاد نوفالو کردن لینک ها ندارد. با این حال، با اصلاح دستی کدهای html می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

اکنون به قسمت کد HTML پیوند خود بروید و ویژگی rel = "nofollow" را به لینک خود اضافه کنید.

قابلیت نوفالو برای لینک های خارجی

سرعت و امنیت برای سئو وردپرس

حتی اگر تمام نکات سئو و روش های بالا را دنبال کنید، اگر سایت شما کند باشد و یا توسط یک هکر هک شود، رتبه شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

در اینجا نحوه جلوگیری از از دست رفتن بازدید سایت توسط موتور جستجو به دلیل کندی سایت یا امنیت کم وجود دارد.

آیا می دانستید هک شدن سایت یکی از عوامل پنالتی سایت است؟

سرعت و عملکرد سایت خود را بهینه کنید

سرعت و عملکرد سایت خود را بهینه کنید

کارشناسان معتقدند که کاربران در طی چند ثانیه اول از بازدید از یک سایت تصمیم می گیرند که آیا می خواهند بمانند یا سایت را ترک کنند.

این بدان معناست که شما به عنوان مالک سایت، تنها چند ثانیه فرصت دارید تا محتوای خود را ارائه دهید و کاربران را در سایت خود نگهدارید.

شما نمی خواهید این وقت گرانبها را تلف کنید و بازدیدکننده خود را منتظر لود سایت خود بگذارید.

بهینه سازی تصاویر در وردپرس برای سئو

تصاویر جذاب تر از متن هستند اما لود آن ها نیز زمان بیشتری می برد. اگر در اندازه و کیفیت تصویر دقت نکنید، آنها می توانند سرعت سایت شما را کم کنند.

شما باید مطمئن شوید که از تصاویر بهینه شده برای لود سریعتر استفاده می کنید. 

ترفند دیگری که می توانید برای بهینه سازی تصاویر خود برای موتورهای جستجو استفاده کنید، استفاده از عنوان توصیفی و تگ alt است.

این تگ به موتورهای جستجو کمک می کند تا درک کنند تصویر شما چیست. آنها همچنین در صورتی که عکس ها به درستی لود نشوند به کاربران کمک می کند تا متوجه موضوع عکس شوند.

وردپرس به شما امکان می دهد هنگام آپلود تصویر به راحتی برچسب عنوان و alt را اضافه کنید.

امنیت سایت وردپرس شما

امنیت سایت وردپرس شما

هر هفته، گوگل حدود 20،000 وب سایت را برای بدافزار و حدود 50،000 وب سایت را برای فیشینگ در لیست سیاه قرار می دهد. وقتی سایتی در لیست سیاه قرار می گیرد، به هیچ وجه در هیچ نتیجه جستجویی نمایش داده نمی شود.

این بدان معنی است که امنیت سایت وردپرسی شما برای رتبه بندی بسیار مهم است. اگر سایت شما توسط یک هکر هک شود، تمام تلاش شما در زمینه سئو به هدر می رود.

از SSL / HTTPS استفاده کنید

SSL یا Secure Sockets Layer یک فناوری است که ارتباط بین مرورگر کاربر و سروری را که به آن متصل می شوند رمزگذاری می کند. این یک لایه امنیتی اضافی به سایت وردپرس شما اضافه می کند و در URL صفحات https به جای http قرار می گیرد.

وب سایت های ایمن شده با SSL با علامت قفل در نوار آدرس مرورگر نشان داده می شوند. این باعث اعتبار بیشتر سایت شما می شود و اگر فروشگاه اینترنتی این مورد یکی از ضروری ترین فاکتور برای سایت شما باشد.

همه شرکت های هاست وردپرس این امکان را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

 

 

آیا مایل به ارسال نوتیفیکیشن و اخبار از طرف سئولب هستید ؟