آموزش جی تی متریکس ‌| قسمت ۳ - FCP چیست؟

آموزش جی تی متریکس

چهارشنبه 17 دی 99

 

آموزش جی تی متریکس : قسمت ۳ - FP و FCP چیست؟

زمانی که شما درخواست یک صفحه را به سرور ارسال می‌کنید، آدرس سایت مورد نظر را در نوار آدرس وارد کرده و کلید Enter را می‌زنید. این مرحله Request است و هنوز چیزی نمایش داده نشده است.
 
FCP چیست
 
بعد از مرحله Request اولین بازخوردی که برای کاربر نمایش داده می‌شود، بک‌گراند صفحه است. معمولا یک رنگ که می‌تواند سفید یا رنگ‌های دیگر باشد در این مرحله برای کاربر نمایش داده می‌شود. این مرحله FP نام دارد که مخفف FIRST PAINT است.
 
GTmetrix FCP
 
بعد از FP سریعا  FCP رخ می‌دهد که مخفف First Contentful Paint است، به این معنی که یکی از محتواهای شما که عکس یا متن هستند باید کامل نمایش داده شود. در واقع اولین محتوای شما که می‌تواند یک عکس، لوگو یا متن باشد باید به صورت کامل Load شود.
 
FCP در جی تی متریکس
 
و آخرین مرحله که FULLY LOAD است؛ به این معنی که سایت به طور کامل نمایش داده می‌شود.
 
آموزش جی تی متریکس جدید
 
در ادامه به عنوان مثال می‌خواهیم ببینیم مقادیر FP و FCP در سایت‌های مختلف به چه صورت است.
 
در این قسمت از ویدیوی آموزشی جی تی متریکس به بررسی TTFB، FP، FCP و مقادیر زمانی Backend، Redirect  و Connect اختصاص داده شده است. این قسمت بر روی سایت‌های مربوط به صنعت مد و پوشاک مثل شیکسون، دیجی استایل، بانی مد، مدیسه و تگ موند تمرکز داشته و آنها را مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند.
 
برای مشاهده تجزیه و تحلیل سایت‌های ذکر شده به ویدیوی این قسمت (قسمت ۳ آموزش جی تی متریکس) مراجعه نمایید.
 
 
 
گوگل FCP مناسب را زیر 0.9 ثانیه اعلام کرده است. همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید تمامی اعداد از این مقدار بالاتر هستند.

 

First Contentful Paint چه چیزی را اندازه گیری می‌کند؟

طبق گفته گوگل :

First Contentful Paint مقدار زمان ارائه اولین DOM به کاربر توسط مرورگر،  بعد از اینکه کاربر در صفحه اسکرول می‌کند را اندازه گیری می‌کند. تصاویر، عناصر non-white <canvas> و SVG های موجود در صفحه شما به عنوان محتوای DOM در نظر گرفته می‌شوند؛ هر چیزی که درون iframe باشد DOM نیست.

 

توضیحات دقیق‌تر در مورد DOM را می‌توانید در مقاله DOM چیست مطالعه نمایید.

 

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

علی
سه شنبه, 28 بهمن 99
درود بر شما شما فقط دارید راهنمایی می کنید که منظورش چی هست ولی راهنمایی نمی کنید چطور میشه اینو مشکلات حل کرد؟
علی حسینی در پاسخ به علی
دوشنبه, 11 اسفند 99
نظر :سلام علی جان بله در قسمت‌های اول برای اینکه بتونیم یک سری واژگان و تعاریف رو مشخص کنیم مجبوریم که اینچنین پیش بریم. در قسمت‌های بعدی که تعاریف تکمیل بشن راه حل‌ها هم مطرح میشوند.

نظر تازه ای ثبت کنید

برای ثبت نظر وارد سایت شوید