آموزش جی تی متریکس | قسمت ۱ - معیارهای سنجش جی تی متریکس

آموزش جی تی متریکس

چهارشنبه 17 دی 99

 

آموزش جی تی متریکس : معیارهای سنجش جی تی متریکس (GTmetrix)

برای آگاهی از معیارهای سنجش جی تی متریکس، Lighthouse و Page Speed Insights باید فرآیندهایی را بررسی کنیم که در لحظه انتقال داده‌ها از سمت Server به Browser رخ می‌دهد تا نتایج برای کاربر نمایش داده شود. این فرآیند به نظر ساده، پر از اتفاقاتی است که در مدت زمان بسیار کوتاه و کاملا دور از چشم کاربر اتفاق می‌افتد. تمامی این رویدادها برای Lighthouse اهمیت فراوانی دارد و آن ها را بررسی و رکورد می‌کند.
 
جالب است بدانید مرورگر شما (مثلا مرورگر Chrome)  از زمانی که شروع به دریافت داده از سرور می‌کند تمام رویدادها را رکورد می کند یعنی مانند یک ناظر انسانی آنها را بررسی و ثبت می‌کند. مثلا اینکه چه زمانی اولین المان تصویری دریافت شد؟ مدت زمان دریافت المان کم است یا زیاد؟ المان تصویری نمایش داده شده معنی دارد یا خیر؟ تمام این اتفاقات به صورت گام به گام اتفاق می‌افتد و track می‌شود.
به طور کلی می‌توان گفت:
 تمامی این عملیات جز فرآیند Rendering و Paint time هستند و در چهار قسمت مجموعه آموزش GT-metrix انجام می‌شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

۱- IT'S HAPPENING

همان‌طور که از معنای لغوی پیداست  IT'S HAPPENING در Rendering و Paint time به این معنی است که آیا آن چیزی که کاربر خواسته است در حال اتفاق افتادن است؟ IT'S HAPPENING شامل قسمت‌های مختلفی مانند DNS LOOKUP، TRACEROUTE، محاسبات عددی و ... است، قبل از آنکه چیزی برای کاربر نمایش داده شود.
اگر بخواهیم مثالی عینی از آن را بزنیم زمانی که شما درخواست یک صفحه را در browser دارید، علامت Loading نمایش داده شده در جهت خلاف عقربه‌های ساعت است و سپس در جهت عقربه‌های ساعت می‌شود. IT'S HAPPENING همان مدت زمان میان درخواست شما تا پایان زمانی است که علامت Loading در جهت خلاف عقربه‌های ساعت است و به محض تغییر جهت این مرحله پایان می‌یابد.  
 

۲- IT'S USEFULL

وقتی فاز IT'S HAPPENING به پایان می‌رسد، نتایج مختصری مانند بک‌گراند یک صفحه وب درخواستی یا لوگو برای کاربر نمایش داده می‌شود، این همان  ITS USEFUL  است. به این معنی که آن چیزی که برای کاربر نمایش داده می‌شود مفید است؟ کاربردی است؟ آیا برای کاربر معنادار است؟
منظور از معنادار بودن این است که قسمت‌هایی که لود شده است این معنی  را برای کاربر دارد که قسمتی از صفحه نمایش داده شد، نه اینکه عکس یا لوگوی نمایش داده شده برای کاربر معنا دارد یا خیر!
 

۳- IT'S USABLE

این مرحله زمانی اتفاق می‌افتد که اطلاعات برای کاربر نمایش داده شده، اما صفحه هنوز کامل Load نشده است. مثلا زمانی که یک فرم در صفحه درخواستی شما وجود دارد و می‌خواهید آن را کامل کنید، قسمت‌های ورود اطلاعات نمایش داده می‌شوند، اما هنوز نمی‌توان در آنها تایپ کرد. این مورد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، مثلا اینکه برای قابل استفاده بودن فرم نیاز به لود جاوا اسکریپت باشد. به طور کلی در این فاز این سوال مطرح است که آیا آنچه نمایش داده شده برای کاربر قابل استفاده است؟
 

۴- IT'S DELIGHTFUL

DELIGHTFUL در لغت به معنای کامل بودن، لذت بخش بودن است. این مرحله زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه کامل لود شده است و کاربر با آن ارتباط برقرار می‌کند. به این معنی که آیا صفحه‌ای که به عنوان نتیجه نهایی درخواست شما برای شما نمایش داده می‌شود کامل Load شده است؟ می‌توانید صفحه را بالا و پایین ببرید؟ تمام مطالب و عکس‌ها کامل نمایش داده می‌شود؟ DELIGHTFUL زمانی است که شما  می‌توانید به طور کامل با صفحه ارتباط برقرار کنید.
 
در پایان این چهار مرحله Rendering به پایان می‌رسد. زمانی که این چهار مرحله به طور کامل اتفاق بیفتد، صفحه شما برای کاربر مفید است. پس از Rendering خوب، صفحه شما باید Performance مناسبی داشته باشد. جی تی متریکس (GTmetrix)، Lighthouse و PSI معیارهای زیادی برای بررسی چهار مرحله معنایی که در Rendering اتفاق میفتد را دارد. مثلا المان اولیه چه زمانی صورت گرفت؟ چه فاصله زمانی طول کشید تا کاربر با صفحه ارتباط برقرار کند؟ ۶ معیار برای آنها وجود دارد که به روش LAB DATA ،FIELD DATA بررسی می‌شود که در مقالات بعدی آکادمی سئولب توضیح خواهیم داد. 

 

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید

برای ثبت نظر وارد سایت شوید